Gratulerer med FN-dagen 24. oktober

I dag, lørdag 24. oktober, markerer vi FN-dagen. I den anledning ønsker Evje og Hornnes kommune å rette en særlig takk til alle som har tjenestegjort i internasjonale FN-operasjoner.

Norske kvinner og menn har gjennom mange år deltatt i internasjonale operasjoner på vegne av Norge. På FN-dagen ønsker vi å anerkjenne veteranene våre og innsatsen de har gjort gjennom sin tjeneste.

Hvorfor markerer vi FN-dagen?

FN-dagen markeres hvert år 24. oktober. Datoen markerer at FN-pakten trådte i kraft 24. oktober 1945, og at De forente nasjoner (FN) dermed formelt ble opprettet. FN ble etablert i kjølvannet av andre verdenskrig, med et ønske om at samarbeid mellom land skulle bidra til å bevare fred og forhindre nye kriger. Norge var blant de 51 opprinnelige medlemslandene.

FN-dagen har blitt markert siden 1948 og skal rette oppmerksomhet mot FNs mål og det organisasjonen har oppnådd. 

Kommunens arbeid for veteraner

Evje og Hornnes kommune ønsker å være en kommune som ser og anerkjenner veteranene og deres familier. Kommunen har derfor utarbeidet en egen veteranplan og samlet informasjon for veteraner på nettsiden vår.

 

Velkommen til veterankveld på biblioteket onsdag 28. oktober

I anledning Egenberedskapsuka 2026, som markeres over hele landet i uke 44, inviterer Evje og Hornnes kommune og NVIO Kristiansand til veterankveld på biblioteket i Evje sentrum onsdag 28. oktober kl. 19.00-22.00. Alle veteraner fra indre Agder er velkomne.

Det blir først og fremst et sosialt treff der veteraner fra internasjonale operasjoner og oppdrag kan møtes. I tillegg blir det foredrag og presentasjoner, blant annet om kommunens veteranplan, erfaringer fra Operasjon Interflex og om situasjonen ved frontlinjen i Ukraina. Det serveres pizza og brus.

Arrangementet er gratis. Av hensyn til serveringen ønsker vi påmelding på forhånd.

Se programmet for veterankvelden og meld deg på her:

Påmelding til veterankveld